„Ucpané“ cévy představují mnohem vyšší riziko mrtvice nebo infarktu než zvýšená hladina cholesterolu v krvi.

„Ucpané“ cévy představují mnohem vyšší riziko mrtvice nebo infarktu než zvýšená hladina cholesterolu v krvi.

„Ucpané“ cévy představují mnohem vyšší riziko mrtvice nebo infarktu než zvýšená hladina cholesterolu v krvi. 150 150 Pharco

Jinými slovy, na zvýšenou hladina cholesterolu v krvi se neumírá, ale na aterosklerózu (lidově řečeno ucpané cévy) ano. Váš lékař vám níže poradí, jak můžete upravit hladinu cholesterolu, snížit riziko ucpání cév a také navíc zlepšit funkci jater.

Prioritou číslo jedna v ochraně před mrtvicí nebo infarktem je dobrý stav cév. Vše ostatní je až na druhém místě.

Naše cévy jsou jako paměť, je v nich zapsáno vše dobré i špatné. Je v nich zapsána doslova každá vykouřená cigareta, každý vypitý litr alkoholu. Ale také to dobré, například každý antioxidant nebo protizánětlivý prostředek, který jsme vypili. To zhoršení cév se v praxi projevuje jako ucpávání nebo kornatění cév. Odborně se tento proces nazývá ateroskleróza.

Rozvinutá ateroskleróza tepen je mnohonásobně nebezpečnějším zabijákem než samotná zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Pokud je ještě spojena se zvýšeným krevním tlakem, jedná se doslova o smrtící koktejl. Co s tím můžeme dělat?

Z lékařského hlediska se na to musíme dívat ve dvou rovinách. Za prvé, co způsobuje ucpávání cév a jak tomu můžeme zabránit. Za druhé, jakmile předpokládáme, že máme ucpané cévy, jak můžeme snížit riziko mrtvice nebo infarktu. Péče o člena rodiny po vážné mozkové příhodě zásadně změní fungování celé rodiny. Je dobré vědět, že i pomocí běžně dostupného, ale cíleně vhodného přípravku můžeme riziko jejího vzniku výrazně snížit.

K ateroskleróze přispívá nejen zvýšená hladina cholesterolu, ale také triglyceridů.

Samotná zvýšená hladina cholesterolu v krvi nemusí bezprostředně představovat nebezpečí. Jakmile jsou však naše cévy poškozeny věkem a špatnými návyky (např. kouřením, alkoholem, stravou), pronikají molekuly zlého cholesterolu (LDL) poškozenou výstelkou cév do cévních stěn. Kromě toho se v nich hromadí další tukové složky, jako jsou triglyceridy (které jsou rovněž rizikem pro játra).

Ateroskleróza cév je nevratný stav, a proto je naším hlavním cílem v prevenci mrtvice nebo infarktu. Zvýšená hladina cholesterolu v krvi je až druhotná. 

V důsledku hromadění cholesterolu a triglyceridů v cévní stěně se v cévě vytváří jakýsi „nános“. Odborně se označuje jako aterosklerotický plak. Lidově se mu také říká kornatění cév. Céva na jedné straně ztrácí svou pružnost (tvrdne) a na druhé straně se zmenšuje její lumen, kterým proudí krev. Kombinace sníženého průtoku krve a ztráty elasticity cév je sama o sobě nebezpečná. Aterosklerotický plak je na rozdíl od zdravé cévní stěny tuhý a nepružný útvar. Zdravá a pružná céva dobře reaguje na náhlé výkyvy krevního tlaku, např. při sportu, namáhavé práci nebo chorobně zvýšeném krevním tlaku. U aterosklerotické cévy se později elasticita ztrácí a náhlá změna tlaku může způsobit, že se část plaku oddělí od cévní stěny. V takovém případě jde skutečně o život. Pokud se odloučená část (lékařsky označovaná jako aterotrombus) dostane do mozku nebo srdce a ucpe tepnu, může dojít k mrtvici nebo srdečnímu infarktu. Následky si již dokážeme představit. Jak se můžeme chránit?

AtheroControl – reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje ucpávání cév a stabilizuje aterosklerotický plak v cévě.

Moderní a cílený funkční doplněk stravy AtheroControl je na trhu již zhruba rok. Zatímco naprostá většina přípravků se zaměřuje pouze na regulaci cholesterolu, AtheroControl obsahuje unikátní látku (PEA*), u které bylo ve vědeckých studiích1 prokázáno, že významně omezuje vznik aterosklerotických plaků v cévní stěně, což může při včasné prevenci významně snížit riziko mrtvice nebo infarktu. Tento první stupeň prevence je zvláště prospěšný pro obézní osoby, kuřáky, osoby se zvýšeným krevním tlakem, poškozením jater nebo ledvin nebo osoby s rodinnou anamnézou mrtvice nebo infarktu. A vězte, že jich je opravdu hodně.

Na druhou stranu, pokud je ateroskleróza v cévách již rozvinutá (a my to nemusíme ani tušit), tato jedinečná a navíc tělu přirozená látka (PEA*) podporuje tvorbu kolagenních vláken v plaku. To znamená, že ztuhlý plak se stává pružnějším. Plak je pevněji ukotven ve stěně cévy a také výrazně lépe odolává náhlým změnám tlaku. Riziko jeho odlomení a ucpání tepny například v mozku nebo srdci, a tím i riziko mrtvice nebo infarktu, se tak může výrazně snížit. Jedná se o druhý stupeň prevence, zejména u lidí s cukrovkou, po prodělaném infarktu nebo mrtvici.  

AtheroControl také zlepšuje funkci jater a snižuje riziko ztukovatění jater, reguluje hladinu cukru v krvi a využití inzulínu v tkáních. 

Kromě toho AtheroControl ovlivňuje několik důležitých biochemických parametrů, které vzájemně působí na zhoršení prognózy mrtvice a srdečního infarktu, ale také například na obezitu, cukrovku, onemocnění jater a ledvin.

Díky jeho modernímu a komplexnímu složení a také více než ročním zkušenostem z klinické praxe můžeme pozorovat úpravu nejen hodnot cholesterolu2 a triglyceridů v krvi, ale také např. jaterních3 parametrů (ALT, AST, GMT), ranní glykémie4. Proto není nutné užívat další doplňky stravy pro játra, tuky a cukr. Zkrátka všechny tyto výhody jsou již v jedné tabletě přípravku AtheroControl.

V roce 2022 byla publikována dosud převratná studie5 , v níž výše zmíněná klíčová složka (PEA, *palmitoylethanolamid), která je rovněž přítomna v přípravku AtheroControl, zvýšila ochranu srdečního svalu až o 78 % proti toxickým účinkům léků proti rakovině. Což nepřímo potvrzuje její významný ochranný účinek nejen na srdce, ale také na mozkové cévy.

AtheroControl obsahuje 30 tablet a doporučuje se 1 tableta večer, je běžně dostupný v lékárnách a eshopech.

Jaké jsou výhody užívání přípravku AtheroControl?

 • Komplexní složení pro úpravu důležitých metabolických parametrů 
 • Snížení produkce cholesterolu přímo v jaterních buňkách (většina přípravků pouze zabraňuje uvolňování cholesterolu z jater do krve, čímž se hromadí v jaterních buňkách a poškozuje je)
 • ochrana a obnovení funkce jater (snížení hladiny cholesterolu bez správné funkce jater není dlouhodobě udržitelné)
 • přispívá k prevenci nealkoholické steatózy (ztukovatění jater).
 • zlepšení a ochrana funkce výstelky a pružnosti cév (důležité pro prevenci mrtvice a srdečního infarktu).
 • úprava glykémie nalačno a zlepšení využití inzulínu v tkáních (užitečné u prediabetu a diabetu)
 • omezení tvorby a rozvoje tvrdnutí cév, zlepšení stabilizace aterosklerotických plaků v tepnách (důležité pro prevenci mrtvice a infarktu).
 • není nutné užívat další doplňky stravy pro játra, cukr a tuky

Literatura:

 1. Palmitoylethanolamide Promotes a Proresolving Macrophage Phenotype and Attenuates Atherosclerotic Plaque Formation, Rine et al Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology Volume 38, Issue 11, November 2018; Pages 2562-2575.
 2. Monakolín prispieva k normálnej hladine cholesterolu
 3. Sylimarín prispieva k normálnej fukcii pečene
 4. Chróm prispieva k normálnej hladine glykémie
 5. V Quagliariello et al., PALMITOYLETHANOLAMIDE (PEA) REDUCES INFLAMMATION IN HUMAN CARDIOMYOCYTES AND VASCULAR ENDOTHELIAL CELLS EXPOSED TO DOXORUBICIN AND ANTI–HER2 MONOCLONAL ANTIBODY THROUGH PPAR–Α AND NLRP3–RELATED PATHWAYS, European Heart Journal Supplements, Volume 24, Issue Supplement_C, May 2022, suac012.137

MUDr. Peter Čičvák

neurolog, neurologická ambulance Stará Ľubovňa

Pre prístup do promo zóny je potrebné prihlásenie.

Zabudli ste heslo? Zadajte prosím svoju e-mailovú adresu. Na zadanú e-mailovú adresu pošleme odkaz na nastavenie nového hesla.