Stav našich cév předpovídá, jak dlouho si udržíme život ve zdraví. Čím déle si udržíme život ve zdraví, tím déle budeme žít.

Stav našich cév předpovídá, jak dlouho si udržíme život ve zdraví. Čím déle si udržíme život ve zdraví, tím déle budeme žít.

Stav našich cév předpovídá, jak dlouho si udržíme život ve zdraví. Čím déle si udržíme život ve zdraví, tím déle budeme žít. 150 150 Pharco

Před několika týdny vydal evropský statistický úřad informaci, která Čechov nepotěšila. V průměru se Češi dožívají ve zdraví pouze do 61. roku svého života. To znamená, že po dosažení tohoto věku se u nás začnou objevovat závažná chronická onemocnění. Průměrný věk dožití muže Čecha je 76 let, u žen je to asi o 4 roky více. To znamená, že prakticky posledních několik let pracovního života a celou penzijní dobu přežijeme už jen s vážnými chorobami. Hůře na tom v EU jsou pouze pobaltské státy. Jen pro názornost, Švédové se průměrně ve zdraví dožívají až 70 let a průměrnou délku života mají 84 let. Jinak řečeno, pokud se u Švédů teprve začínají objevovat chronická onemocnění, Češi v té době už začínají umírat. Zní to hrozivě, ale taková jsou fakta.

Nejčastější příčinou úmrtí Čechů je následek dlouhodobě špatného stavu cév.

Statistika také říká, že téměř polovina všech úmrtí v Česku je z důvodu srdečního infarktu, náhlého srdečního selhání nebo mozkové mrtvice. Ano správně tušíte, všechny mají souvislost s naším oběhovým (cévním) systémem. Na vině je dlouhodobě špatný stav našich cév. Cévy jsou paměť našeho zdraví, nemocí i zlozvyků a neodpouštějí nic. Co se v našich cévách děje?

Stav cévní výstelky (endotel) a pružnost cév určují, jak dlouho si udržíme zdraví a zda si prodloužíme věk dožití. Základem je zabránit rozvoji aterosklerózy.

Za to, aby cévy dobře fungovaly, byly pružné, nezanášely se, nekornatěly a nezhrubly, je zodpovědná pouze a jen jejich vnitřní výstelka (lat. endotel). Endotel tvoří pouze jedna jediná vrstva plochých (dlaždicovitých) buněk, které pokrývají vnitřní stěnu cévy. Zdravý endotel je dokonale hladký, chrání stěnu cévy před poškozením. Tím si cévní stěna zachovává svoji nejdůležitější vlastnost – pružnost. Pružnost cév se věkem přirozeně snižuje, avšak mnohem více si ji zhoršujeme naším životním stylem, zejména stravováním, požíváním alkoholu nebo kouřením, prostě neduhy. Co se vlastně s výstelkou (endotelem) cévy děje?

Průřez stěnou cévy, endotel (endothelial) je vnitřní jedna vrstva buněk

Stav jediné vrstvy buněk (endotelu) může rozhodnout o našem budoucím zdraví.

Endotel cévy si představme například jako chodníkovou dlažbu. Pokud je neporušená, nevadí jí žádná voda, špína, oleje, teplo, mráz, prostě nic. Objeví-li se v ní však i jen malé trhliny či praskliny (např. počasím, opotřebením, přetěžováním, poškozováním), začne se v nich zachytávat a usazovat nečistota. Ta se dostává přes trhliny pod dlažbu a eroduje podloží. Výsledkem je postupný rozpad dlažby a chodníku. Přesně to se děje při poškození cévního endotelu. Nejprve se objeví drobná poškození (lat. léze), která se časem zvětšují. Jsou způsobeny dlouhodobým mikrozánětem endotelu. Pod zanícený endotel se do cévní stěny dostávají různé bílé krvinky, „špatný“ cholesterol a různé tukové látky. Stěna cévy začne hrubnout, ztrácí pružnost a zmenšuje se průsvit (lumen) cévy. V medicíně se tento chorobný proces v cévách označuje jako ateroskleróza (laicky označovaný také jako kornatění) a věkem se přirozeně může objevit. Největší vliv na její rozvoj však mají již výše zmíněné neduhy (zejména strava, stres, alkohol a nikotin), ale i např. cukrovka či zvýšený krevní tlak. To, co začalo jako drobné poškození endotelu, může po dlouhých letech skončit jako rozsáhlá cévní ateroskleróza se závažným zúžením cévního průtoku krve. Ateroskleróza přítomná ve velkých srdečních nebo krčních tepnách, to už je jen „na skok“ k infarktu nebo mrtvici. A tady se vracíme ke statistice z úvodu článku, proč Slováci umírají tak brzy. Jak jste si mohli přečíst, odpověď najdeme v našich cévách, konkrétně ve stavu jejich endotelu a pružnosti. Co s tím můžeme udělat?

AtheroControl – prokazatelně zlepšuje stav oběhového systému, endotelu a pružnosti cév.

Slovensko-italská společnost PHARCO GRANCREO přinesla na trh v loňském roce inovativní produkt AtheroControl. Má komplexní složení zaměřené na zlepšení endotelu, zmírnění rozvoje aterosklerózy a zvýšení pružnosti cév. Nedávno vyšly výsledky z převratného a pravděpodobně světově jedinečného klinického testování produktu AtheroControl. AtheroControl byl cíleně zkoušen u lidí léčených na zvýšený krevní tlak (hypertenze). Hlavním cílem bylo zjistit, zda AtheroControl dokáže zlepšit vybrané parametry, které ukazují na stav endotelu a pružnosti cév. Jak to dopadlo?

Výsledky testování produktu AtheroControl (srpen 2023, CARDIOCARE, Bratislava)

AtheroControl prokázal v testech významné zlepšení dvou klíčových parametrů. Oba parametry jsou medicínsky prokazatelně provázány se stavem endotelu a pružností cév (celého oběhového systému). Jinak řečeno, dokážeme-li je zlepšit, zlepšíme i náš endotel a pružnost cév.

Ve zkoušení byli zahrnuti výlučně lidé léčení na vysoký krevní tlak. Právě oni mají zvýšené riziko infarktu nebo mrtvice. Studie také ukázala na velmi závažný a zřejmě dosud nepotvrzený fakt. Všichni (100%) pacientů, přestože byli dobře léčeni na vysoký krevní tlak (hypertenze), měli ve špatném stavu cévní endotel. Jinak řečeno, léčba hypertenze jim sice upravila krevní tlak, ale neměla prakticky žádný vliv na zlepšení stavu endotelu a pružnosti cév. Dokazuje to i životní realita. Přestože každým rokem v populaci přibývá více pacientů dobře léčených na hypertenzi, neklesá počet úmrtí na infarkt nebo mrtvici. Naopak tento počet stále roste, jde o medicínský paradox. Právě proto byl AteroControl zkoušen, jestli dokáže tento paradox omezit. Výsledky ukazují, že ano.

Můžeme nad všechny pochybnosti hypertonikům garantovat, že užívání produktu AtheroControl 1 tableta večer po dobu 3 měsíců jim významně zlepší stav oběhového systému a sníží riziko infarktu nebo mrtvice.

Ve zkoušení se užíval AtheroControl 1 tableta večer po dobu tří měsíců. Právě lidé se zvýšeným krevním tlakem (hypertonici) budou nejvíce profitovat ze zlepšení endotelu a pružnosti cév. Zároveň se takto prokázala i bezpečnost souběžného užívání léků na krevní tlak a produktu AtheroControl. Jednoduše řečeno, AtheroControl neovlivnil léčbu krevního tlaku u uživatelů. Dalším důkazem přímého účinku produktu AtheroControl na endotel a pružnost cév je skutečnost, že u uživatelů ve studii nedošlo k významné změně tělesné hmotnosti. Jinak řečeno, není možné zlepšení endotelu a pružnosti cév připsat změně tělesné váhy, neboť k žádné významné změně nedošlo. Uživatelé byli vyzváni, aby neměnili své zvyky, ani životní styl, pouze užívali večer 1 tabletu produktu AtheroControl po dobu 3 měsíců.

Navíc, AtheroControl prokazatelně upravuje hladinu cholesterolu, triglyceridů, cukru a jaterních parametrů. Právě pro jeho cílený účinek na endotel cév a také pozitivní vliv na množství metabolických parametrů si jej u nás oblíbilo i mnoho lékařů. AtheroControl je běžně dostupný v lékárnách a čočkách, užívá se 1 tableta večer. Při jeho průměrné ceně, vychází denní dávka na méně než 1 euro. To již stojí za významné snížení rizika infarktu nebo mrtvice, zejména u lidí se zvýšeným krevním tlakem.


MVDr. Peter Blaško

ředitel výzkumu a vývoje PHARCO GRANCREO

Pre prístup do promo zóny je potrebné prihlásenie.

Zabudli ste heslo? Zadajte prosím svoju e-mailovú adresu. Na zadanú e-mailovú adresu pošleme odkaz na nastavenie nového hesla.