Pokud se ozve vyhřezlá ploténka, udržujte lokální teplo, tlumte bolest a vyživujte ischias (nervy) osvědčenými přípravky.

Pokud se ozve vyhřezlá ploténka, udržujte lokální teplo, tlumte bolest a vyživujte ischias (nervy) osvědčenými přípravky.

Pokud se ozve vyhřezlá ploténka, udržujte lokální teplo, tlumte bolest a vyživujte ischias (nervy) osvědčenými přípravky. 150 150 Pharco

Pokud se ozve vyhřezlá ploténka, udržujte lokální teplo, tlumte bolest a vyživujte ischias (nervy) osvědčenými přípravky.

Mnozí z nás se v životě setkali s vyhřezlou ploténkou. Typickými příznaky jsou silná bodavá lokální bolest a praktická neschopnost pohybu. Někdy máte pocit, jako by vám vyskočil obratel. Ve skutečnosti se jedná o částečný výhřez (prolaps) meziobratlové ploténky. To může být způsobeno například náhlým prochladnutím křížové kosti (často v důsledku vyběhnutí z horké vany nebo pocení při sportu) nebo mechanicky, například při prudkém zvedání těžkého předmětu.  Kromě výše zmíněné bolesti se často objevují také záškuby nohy způsobené ischiasem nebo skřípnutím příslušného nervu. To zhoršuje celkovou hybnost a bolest. Lidé si okamžitě představují to nejhorší. Nemusí to tak být. Často se stává, že situace vypadá hůře, než ve skutečnosti je.

Základem léčby je lokální prohřátí postižené oblasti a klid po dobu nejméně 24 hodin. 

Když už nás vyhřezlá ploténka postihne, není třeba propadat panice nebo hned myslet na operaci a invaliditu. Naprosto klíčové je najít polohu, ve které bolest ustoupí nebo se alespoň zmírní na snesitelnou úroveň. Nejčastěji si jednoduše lehněte do postele. Doporučujeme na místo přiložit něco opravdu teplého (např. termofor s horkou vodou). Důležité je zůstat v klidu ležet alespoň 24 hodin a samozřejmě udržovat lokální teplo v místě postižení. Můžeme si také vzít některý z běžných léků na bolest, které jsou k dispozici v lékárně.

Vyhřezlá ploténka, i lokální náplasti výrazně pomáhají zmírnit bolest

Lokální náplasti na prasklý disk jsou osvědčenou pomocí. Horké náplasti nedoporučujeme, protože naprostá většina z nich kůži spíše pálí (kapsaicin), než aby postiženou oblast skutečně zahřívala. Lepší je nalepit si nehřejivou léčivou náplast (např. REVIDOL) a na ni aplikovat výše zmíněný termofor s teplou vodou. Tím se dosáhne rychlejšího a lepšího vstřebávání účinných látek do postižené oblasti a zabrání se spálení pokožky kapsaicinem. Osvědčené a dobré zkušenosti s prasklým diskem jsou s přírodními náplastmi REVIDOL, které mají 24hodinový účinek, neloupou se a při odlepování nezpůsobují zarudnutí, můžete se v nich i sprchovat.

Skřípnutý ischias (nerv) vyžaduje správnou výživu. Dosáhnete tak úlevy od bolesti a její rychlé regenerace.

Nejčastějším doprovodným příznakem vyhřezlé ploténky je kromě samotné bolesti také necitlivost a bolest nohou způsobená skřípnutím nervu (ischias). Již jsme uvedli, že základem léčby je teplo, odpočinek a úleva od bolesti. Ale i skřípnutý nerv vyžaduje naši pozornost a rychlé zotavení. Toho můžeme dosáhnout pouze vhodnou, cílenou a osvědčenou výživou.

V případě vyhřezlé ploténky má REMYELIN, který mnozí ortopedi také rádi doporučují, dlouhodobě dobré výsledky při podobných problémech v křížové oblasti a také při poraněních, při nichž dochází k útlaku nervů. To znamená, že příznaky jsou v podstatě téměř totožné s příznaky vyhřezlé ploténky. REMYELIN obsahuje dvě vysoce funkční složky (palmitoylethanolamid a uridin), které zásadně přispívají k rychlé regeneraci nervů a jejich obalů. Při skřípnutí nervu dochází k poškození nervové pochvy (myelinového obalu), která nerv chrání a vyživuje.  Tento obal (myelinová pochva) musí být co nejdříve obnoven, jinak bude nerv bolestivý a nebude správně fungovat, kříže budou nadále bolet. REMYELIN napomáhá této regeneraci.

Shrňme tedy, že součástí domácího řešení problému s vyhřezlou ploténkou je léčba lokálním teplem, úleva od bolesti pomocí náplasti (např. REVIDOL), klid na lůžku po dobu nejméně 24 hodin a vhodná výživa pro regeneraci nervu (např. REMYELIN). V naprosté většině případů je možné vrátit vyhřezlou ploténkou zpět na místo i při domácím ošetření. Mějte však na paměti, že jakmile disk jednou praskne, může se na stejném místě objevovat častěji. Ujistěte se, že máte kříže vždy suché a chráněné před chladem.

Přírodní náplasti REVIDOL i nervová výživa REMYELIN jsou běžně dostupné v lékárnách bez lékařského předpisu, které odebírají produkty z distribučních sítí Phoenix nebo Pharmos.Tomáš Horňák

MUDr. Tomáš Horňák – ortoped v Bratislavě

Pre prístup do promo zóny je potrebné prihlásenie.

Zabudli ste heslo? Zadajte prosím svoju e-mailovú adresu. Na zadanú e-mailovú adresu pošleme odkaz na nastavenie nového hesla.