Když vás bolí kříže, ruce nebo záda, Remyelin vám jistě pomůže.

Když vás bolí kříže, ruce nebo záda, Remyelin vám jistě pomůže.

Když vás bolí kříže, ruce nebo záda, Remyelin vám jistě pomůže. 150 150 Pharco

Když vás bolí kříže, ruce nebo záda, Remyelin vám jistě pomůže.

Bolest v oblasti křížů se objevuje náhle, je obvykle bodavá, silná a místo bolesti může být dobře lokalizováno. Bolest zad má naopak tendenci k delšímu a pozvolnějšímu nástupu. Mohou se také vyskytovat opakovaně a místo bolesti obvykle nelze zcela přesně lokalizovat.

Náhlá bolest známá jako ischias, je nejčastěji způsobena mechanicky a může být způsobena posunem meziobratlové ploténky (odborně herniace disku). To mechanicky „tlačí“ na nerv. Proto je bolest tak intenzivní a lze ji přesně určit.

Bolesti zad,  křížů  nebo rukou obvykle vznikají v důsledku dlouhodobého poškození nervů, které inervují danou oblast. Nejde jen o mechanické namáhání obratlů páteře nebo krku, ale také o chorobný proces, který poškozuje nervové obaly (odborně neuropatie). To se projevuje opakující se bolestí, kterou nedokážeme vždy přesně určit (tzv. difúzní bolest).

Jak si pomoci při náhlé bolesti křížů způsobené posunem ploténky?

Hned na začátku je důležitá teplo a klid. Na místo bolesti přiložte něco teplého, např. termofor. Na bolestivé místo je vhodné aplikovat náplast proti bolesti (např. REVIDOL). Kombinaci tepla a lokální úlevy od bolesti pomocí náplasti lze doplnit o svalový relaxant. Poté dodržujte minimální pohyby v dolní části zad alespoň po dobu prvních 24 hodin, ideálně však déle. Tento zákrok by měl „vrátit“ ploténku na původní místo a do 24 až 48 hodin by mělo dojít k výrazné úlevě od bolesti.

Nesmíme však zapomínat, že posun v křížové kosti mechanicky utlačil okolní nervy a poškodil pouzdra, která je chrání a vyživují. I ty si zaslouží naši pozornost a nápravu. Nervům je vhodné dodávat speciální výživu k obnově jejich pochev (např. REMYELIN 2×1 tobolka denně). Pouze dobře obalené nervy jsou dostatečně chráněny a vyživovány a fungují správně, bez bolestí v křížich, zádech a rukou.

Jak se zbavit dlouhodobých nebo opakujících se bolestí zad, krku nebo rukou?

Dlouhodobá bolest v křížích, zad nebo rukou je obvykle způsobena poškozením nervů. V podstatě se jedná o neustálou zátěž zad nebo rukou, kterou tělo s přibývajícím věkem již nedokáže dostatečně kompenzovat. K tomu se přidává poškození nervů v důsledku nedostatečné výživy nervových obalů. Naše nervy jsou opláštěny, aby byly chráněny a vyživovány. Pak fungují správně, dávají nám signály, když přetěžujeme např. páteř, ruce nebo krk, abychom je uvolnili. S přibývajícím věkem a opotřebením nebo dokonce nemocí (např. cukrovka) dochází k poškození a úbytku těchto nervových obalů (odborně neuropatická demyelinizace). Nervy nefungují správně a způsobují bolesti zad, krku nebo rukou (tzv. karpální tunel). Mazání různými mastmi či gely nebo přikládání náplastí v tomto případě hlavní problém neřeší, pouze krátkodobě trochu zmírní bolest.

Účinnější je užívat přípravky, které nerv vyživují a pomáhají zabránit dalšímu úbytku nervové pochvy, což vede ke zmírnění nebo vymizení bolesti zad, krku nebo rukou (karpální tunel). Doporučujeme například osvědčený REMYELIN (1×1 tobolka denně), který obsahuje látky palmitoylethanolamid (PEA) a uridin (UMP).

REMYELIN – výživa nervů při bolestech zad, karpálního tunelu nebo zad

REMYELIN je doplněk stravy obsahující 2 neurologicky aktivní látky, palmitoylethanolamid (PEA) a uridin (UMP).

PEA prokázal v klinické studii karpálního tunelu obnovení funkce nervu, který inervuje dlaň a prsty, rychlou úlevu od bolesti již za 30 dní.

PEA má také protizánětlivý účinek, a napomáha ke snižení rizika pokračující ztráty nervových obalů.

Uridin (UMP) je naopak látka, která se podílí na obnově nervových obalů a tím na obnově jejich funkce. V klinické studii u pacientů s diabetem bylo prokázáno, že UMP témeř úplne obnovuje funkci poškozených nervů v noze již za 4 měsíce..

REMYELIN obsahuje tuto optimální kombinaci látek, a proto je vhodný při bolestech v křížich, zad, karpálních tunelů.

Je běžně k dostání v lékárně. Info pro lékárny: objednávejte ve Pheonix nebo Pharmosu.

Literatura: 1. Cinogliaro R et al. Use of palmitoylethanolamide in the entrapment neuropathy of the median in the wrist. Minerva Med. 2011 Apr,102(2):141-7., 2. Gallai V et al. Effects of uridine in the treatment of diabetic neuropathy: an electrophysiological study. Acta Neurol Scand 1991:86:3-7.


MVDr. Peter Blaško

ředitel výzkumu a vývoje PHARCO GRANCREO

Pre prístup do promo zóny je potrebné prihlásenie.

Zabudli ste heslo? Zadajte prosím svoju e-mailovú adresu. Na zadanú e-mailovú adresu pošleme odkaz na nastavenie nového hesla.